Paragliding Slovenia • View topic - Zakon o Triglavskem narodnem praku

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Zakon o Triglavskem narodnem praku

Vse o politiki raznoraznih organizacij. Pohvale, graje, priporočila...

Moderator: Iv@nl

Re: Zakon o Triglavskem narodnem praku

Postby Thomy » Fri Nov 30, 2012 10:01

Pozdrav.

Še moje skromno mnenje.
Res je, da je padalska »skleda« kar majhna in da smo z lahkoto vsi postavljeni na en kup. Vendar nekaj pa je dejstvo. Ni odgovornost ostalih padalcev, kakor niti ZPLSja (zveze društev), da preverja če ima posameznik ustrezna dovoljenja in pooblastila za letenje v specifičnih okoliščinah.
Vsak se lahko samostojno odloči, da krši zakone oziroma pravilnike. Če se odločim, da bom brez avtomobilskega izpita in vinjete vozil po avtocesti, mi direktno nimajo kaj storiti ne ostali vozniki, kakor niti, recimo, AMZS. Za take kontrole so odgovorne druge službe oziroma inšpekcije.
Tisto kar moramo storiti, in se trudimo kot Zveza, je vzpostaviti jasne in realistične pogoje letenja, da bomo padalci v miru lahko izvajali naše aktivnosti z obzirom na okolico. Prav taka pravila bodo omogočala vsem letenje brez bojazni pred neznanimi administrativnimi preprekami in dala možnost inštitucijam (letalski inšpekciji in ostalim pooblaščenim osebam), da sankcionirajo kdor se le-teh ne drži.
Osebno se mi ne zdi prav, da se leti brez izpita in brez ustreznih pooblastil v TNP. Podobno me moti letenje nad 3.000 metrov v letalskih koridorjih. Uradno, kot član upravnega odbora ZPLS, taka dejanja obsojam in če bi jih izvajal padalec iz mojega kluba bi kot VD predsednika ustrezno tudi ukrepal. Vendar osebno, kot padalca, so take zadeve izven moje pristojnosti in odgovornosti. Če je kršitelj moj prijatelj ga lahko opozorim oziroma poučim. Lahko ga tudi prijavim disciplinski komisiji kluba. Forum pa mislim, da ni primerno mesto za linčanje posameznika.

LP Tom
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby MihaS » Fri Nov 30, 2012 11:32

GregorM wrote:Čokl je umaknil posnetke svojega letenja v TNP in obljublja, da bo v prihodnje bolj previden.

Situacija glede letenja v TNP izven uradnih štartov je trenutno sledeča:
- pred časom se je Jurij dogovoril za možnost individualnih soglasij. Nekaj nas je ta soglasja še dobilo, potem pa se je nekdo iz ministrstva pritožil in novih več ne izdajajo.
- novi načrt upravljanja dobro ureja letenje v parku, vendar še ni potrjen na vladi in zato uprava TNP na njegovi osnovi ne more izdati skupinskega soglasja. Glede na trenutno politično situacijo je povsem možno, da načrt še par mesecev ne bo prišel na vrsto.

Če se bo kdo vseeno odločil pozimi leteti iz kakšnega vrha v Julijcih, naj si prosim prej prebere pogoje v novem načrtu upravljanja. Če bo štartal visoko nad gozdno mejo in odletel do uradnega pristanka ali ven iz parka na primerni višini, dejansko ne bo zmotil nobene živali in TNP ne bo imel vzroka, da bi ga aktivno preganjal (če ravno ne pristane nadzorniku pred avto). Nizko preletavanje ruševja ali redkega gozda pa je najmanj zaželjena oblika letenja v parku.

lp Gregor

Se pravi po prebranem je Jurij za nekaj posameznikov zrihtal soglasja upravljalca, mi vsi ki pa nimamo soglasja upravljalca, naj sedaj glasujemo da je nekdo, ki se medijsko izpostavlja zaradi svoje nečimrnosti kriminalec :lol:. Jaz sem po Jurijevem nagovoru mislil, da imamo vsi člani ZPLS sedaj soglasje upravljalca :^o , vse kar moramo narediti je to, da se najavimo preko spletnega obrazca, ki se ga omenja v novi uredbi (najbrž sploh ne obstaja).

Me pa seveda veseli, da je Gregor napisal, da novi načrt dobro ureja letenje v parku in sem hvaležen za vse ki se trudite, da bo načrt čim bolj ugoden za obe strani - da bomo mi lahko leteli in da v parku zaradi neupoštevanja pravil ne bi bilo škode. Še vedno sem pa osebno mnenja da turni jadralni padalec naredi manj ali vsaj enako škode kot planinec v parku. In tudi jaz bi kdaj pa kdaj s kakšne gore v TNP-ju odletu, ker grem gor rad peš, dol grem pa zaradi nog rajši po zraku ,pa še bolj luštno je.

Glede na primer o katerem se pogovarjamo pa bi morda lahko videli, da se z napredkom lahke opreme pojavlja nov trend letenja, ki postaja zanimiv za ljudi ki hodijo v hribe in ne bi več radi hodili dol, ampak bi radi še uživali ko skočijo/letijo dol. In kot kaže takšni ljudje (kot v starih časih veliko JP) ne bi hodili na tečaje letenja, ampak si samo kupijo letalno napravo in letijo/skačejo, ker mislijo da za sam skok ni potrebno imeti kakšnega večjega znanja. In ta trend se zna zelo razmahniti, ker planincev je veliko. Se pravi da je to zagotovo problematika v prihodnje, ker kot vidim je štala že če samo en posameznik krši pravila in se vse potem meče v isti koš.
MihaS
galeb

Postby jurijf » Fri Nov 30, 2012 16:42

Tudi v sanjah nisem nikomur zrihtal kakršnega koli dovoljenja. Kolikor vem, je zanj zaprosil GregorM in ga tudi dobil. Ravno tako ga je imel tudi A Čokl začasno, kljub temu, da nima izpita. Sem pa vprašal na TNP, ali preverjajo, če ima dotični, ki zaporsi za dovoljenje tudi izpit za JP.

Letenje brez izpita je prekršek, ki se kaznuje po Uredbi, jaz nikogar ne 'kriminaliziram'. Prav tako je letenje v TNP prekršek po regulativi TNP in ne zaradi mojih kapric. Vprašanje, ki ga postavljam je, ali take aktivnosti podpirate?

Je pa res, da bo problematika turnega letenja z napredkom opreme vse večja. Zato je potrebno sedaj potviti jasna pravila, kako izvajati to dejavnost, kar smo več ali manj sorili. Pravila niso tako omejujoča, da bi 'zatirala' dejavnost. Izpt za JP je tako enostaven, da je minimum od minimuma. Vprašanje je, ali je pilot s pravkar opravljenim izpitom in nekaj mesečno parkso že zrel, da sam oceni pogoje za letenje v visokogorju? Komaj. Kaj pa pilot, ki je nabavil padalo kar tako in skače brez izpita? Zato je v enem od osnutkov nove uredbe predlagano pooblastilo za turno letenje, ki ima manj zahtev za jadranje v termiki, ap več na okoljevarstvu itd. Osnovni izpit pa je seveda pogoj.

No ja, štale še ni, dokler zaradi dejanj posameznikov TNP ne spremeni pogojev letenja, ampak mi moramo pa javno postaviti odnos do dejanj ljudi kot Čokl. Če umika svoje posnetke z neta, je morda en nivo dejanja manj izpostavljen, cilj pa je, da taki posamezniki naredijo izpit in uredijo papirje. Na koncu koncev smo vsi šli skozi ta postopek, ali je lahko nekaterim to kar podarjeno, ker se pišejo XXX?

LP

Jure
jurijf
jastreb

Postby GregorM » Fri Nov 30, 2012 20:00

Za turno letenje ni več predvideno posebno pooblastilo, ampak dodatno poglavje o naravovarstvu v pri osnovni JP licenci. Konec koncev gams ne loči, ali mu je nad glavo priletel padalec iz Sorice ali iz sosednjega hriba. Podobno imajo urejeno tudi v Švici in Avstriji. Vsebino tega poglavja pripravlja TNP in naj bi bila predstavljena v kratkem. Sandi jo bo vključil v naslednji ponatis učbenika, za tastare padalce pa je predvidena objava v Ikarju.

lp Gregor
GregorM
sokol

Postby MihaS » Fri Nov 30, 2012 22:30

jurijf wrote:
Letenje brez izpita je prekršek, ki se kaznuje po Uredbi, jaz nikogar ne 'kriminaliziram'. Prav tako je letenje v TNP prekršek po regulativi TNP in ne zaradi mojih kapric. Vprašanje, ki ga postavljam je, ali take aktivnosti podpirate?

Jure

Jaz spremljam Čoklove videoposnetke in moram reči, da so zelo kakovostni in jih je vedno užitek pogledat, ker poleg samega speedglidinga vključi tudi posnetke narave in se zelo potrudi pri kadriranju in editiranju (se vidi da ima veliko izkušenj).

V gledanju njegovih posnetkov kljub temu, da nima izpita ni videti neke letalne objestnosti in spodbujanja k tveganju pri letenju, kar za koga drugega ki ima izpit in tudi redno objavlja videoposnetke ne bi mogel reči. Čeprav bi glede same narave speedglidinga, kjer se večinoma zaradi majhnosti krila in manjše finese leti zelo nizko in hitro in pilot ponavadi nizko izvaja še kakšne ostre zavoje, bi lahko marsikateri JP pilot posnetek označil kot tvegano letenje, ampak to je speedflying. Tko da na tvoje vprašanje je v tem primeru dosti težko odgovorit.

Seveda pa ne podpiram (najbrž tudi ostali ne) kršenja regulativ v TNP-ju in kjerkoli drugje, zato pa vsaj jaz apeliram na posameznike, ki se dogovarjate s TNP-jem, da se čim bolje zmenite in nas potem tudi informirate, da bo čim manj prekrškov. Mislim da jih je tukaj kar nekaj ki bi radi leteli v in mimo TNP-ja in se ne bi radi srečevali s "park rangerji" v konfliktnih situacijah.
MihaS
galeb

Postby yoymolk » Sat Dec 01, 2012 11:20

Me pa res zanima kdaj je divja žival pod večjim stresom. Ko za par sekund padalo preleti področje al ko planinec prisopiha ai priteče na področje kjer se žival zadržuje. Upoštevajoč vonjave, zvoke ki nastaejo čas zadrževanja.. menim da eni ko drugi ne ogrožajo življa. Prelet helikopterja je verjetno enakovreden preletu 200 padal ali več.
yoymolk
kavka

Postby Phony » Sat Dec 01, 2012 11:40

yoymolk wrote:Me pa res zanima kdaj je divja žival pod večjim stresom. Ko za par sekund padalo preleti področje al ko planinec prisopiha ai priteče na področje kjer se žival zadržuje. Upoštevajoč vonjave, zvoke ki nastaejo čas zadrževanja.. menim da eni ko drugi ne ogrožajo življa. Prelet helikopterja je verjetno enakovreden preletu 200 padal ali več.

Misli, da se tega vsi zavedamo.. Druga stvar je to dopovedat TNPju ;)
Phony
galeb

Postby edo » Sat Dec 01, 2012 14:10

yoymolk wrote:Me pa res zanima kdaj je divja žival pod večjim stresom. Ko za par sekund padalo preleti področje al ko planinec prisopiha ai priteče na področje kjer se žival zadržuje. Upoštevajoč vonjave, zvoke ki nastaejo čas zadrževanja.. menim da eni ko drugi ne ogrožajo življa.

Jaz pa menim da, živali in vse ostale deležnike, upoštevajoč vonjave, zvoke in čas zadrževanja, najbolj pomirja prireditev 100 žensk na Triglav !?
edo
galeb

Postby tomi » Sat Dec 01, 2012 14:50

edo wrote:Jaz pa menim da, živali in vse ostale deležnike, upoštevajoč vonjave, zvoke in čas zadrževanja, najbolj pomirja prireditev 100 žensk na Triglav !?

:D :D
tomi
sokol

Postby GregorM » Sat Dec 01, 2012 20:02

yoymolk wrote:Me pa res zanima kdaj je divja žival pod večjim stresom. Ko za par sekund padalo preleti področje al ko planinec prisopiha ai priteče na področje kjer se žival zadržuje. Upoštevajoč vonjave, zvoke ki nastaejo čas zadrževanja.. menim da eni ko drugi ne ogrožajo življa. Prelet helikopterja je verjetno enakovreden preletu 200 padal ali več.

Razlika je v tem, da se planinci gibljejo vedno po isti poti. Žival se umakne 500 m stran s poti in ima cel dan mir, padalci pa lahko teoretično peglajo po celem pobočju več ur.

Med pogajanji s TNP smo pripravili statistiko preletov iz našega OLC strežnika iz katere se jasno vidi, da je uspešnih preletov čez Julijce zanemarljivo malo in na osnovi teh podatkov so potem ocenili, da v osrednjem delu parka res ne predstavljamo neke grožnje naravi. Če koga zanima, tole ste pokracali v mesecu avgustu leta 2008-2010 (v ostalih mesecih je prometa manj):
Image

Preleti helikopterjev so seveda mnogo bolj moteči in to dobro vedo tudi na TNP. Samo ne moreš priti z argumentom, da boš počel karkoli, ker nekdo drugi dela še večjo štalo. Po mojih informacijah omejujejo helikopterska oskrbovanja koč na en dan v tednu, kaj bolj restriktivnega je pa že težko zahtevat. Bolj problematični so reševalni poleti, ki se seveda izvajajo brez urnika in tukaj padalci nismo ravno nedolžni.

lp Gregor
GregorM
sokol

Postby Phony » Sun Dec 02, 2012 0:40

Večina rumenih sledi čez in okrog Triglava je pa od Maline :p
Phony
galeb

Postby bortega » Sun Dec 02, 2012 13:48

gregor razloži kako se te sledi ogleda na našem olc-u. Pardon za off-topic
bortega
sokol

Postby GregorM » Sun Dec 02, 2012 16:19

Ta slika ni z našega OLC. Sam sem naredil program, ki je pobral dol tracke za 3 leta in jih risal na zemljevid enega čez drugega. Če koga zanima kakšno specifikčno območje ali časovno obdobje, mu lahko izrišem sliko ali pošljem izvorno kodo programa (C#) in se sam igra. Pri izvorni kodi moram opozorit, da je program bolj polizdelek in mu je treba malce ročno pomagat, da dela.
GregorM
sokol

Postby intermed » Sun Dec 02, 2012 16:42

Gregor.
Vse čestitke za nazoren prikaz letov čez TNP.
Sicer pa v pogajanjih vedno največ odtehtajo numerični argumenti.
Še posebno ob pogajanjih z institucijami.
In če imaš dobro pripravljene argumente ti je težko nasprotovati..... .
(malo poklicne deformacije, ko zunaj sneži..... ;) )
lep pozdrav
Radko
rac
intermed
kavka

Postby GregorM » Wed Jan 09, 2013 1:08

Pri pogovorih z naravovarstveniki (TNP, Društvo za opazovanje ptic) smo prišli en korak naprej. Oni so si ogledali naše podatke o letenju, mi njihove podatke o gamsih in pticah in skupaj smo napisali nekaj priporočil za jadralne padalce. Celoten tekst bo objavljen kasneje, zaenkrat samo kratek povzetek.

Moteče za gamse:
    - preletavanje njihovih prezimovališč. Prezimovališča so višje ležeča gozdna področja, ki so dobro zaščitena pred vetrom in plenilci. Gams pozimi varčuje z energijo tako, da zniža pulz, telesno temperaturo in čim bolj miruje. Če bi ga večkrat splašili, s svojo zalogo energije nebi dočakal pomladi. Po zemljevidu sodeč je problematično predvsem južno pobočje nad Krmo (zimski leti s Kredarice)
    - preletavanje njihovih pašnikov spomladi (do konca junija). Takrat so novi mladiči še zelo majhni in predstavljajo plen za orle. In potem je panika, če se nad njimi pojavi padalo.
    - nizko preletavanje njihovih pašnikov tudi kasneje v letu.

Na spodnji karti so vrisani habitati gamsa v TNP. Če jo primerjam z običajnimi padalskimi koridorji na tem področju, skorajda ni prekrivanja. Pozorni bi morali biti predvsem turni (hike&fly) padalci in kakšen eksotičen preletaš.

Image

Moteče za ptice:
    - vzletanje izven uradnih vzletišč v pomladanskem času. Ptice, ki gnezdijo na tleh (belka, kosec, kotorna), ob prisotnosti človeka pobegnejo z gnezda. Če padalec razgrne padalo in se pripravlja več kot 15 minut, je to lahko že dovolj, da se jajca podhladijo in je konec z gnezdom za tisto leto. Turni padalci naj bi vzletali blizu planinskih poti in se čim manj obirali. Posebej smo bili opozorjeni še na vzletno mesto Mangartsko sedlo. Na prostranih travnikih gnezdi belka, zato moramo vzletati le z uradnega vzletišča.
    - jadranje blizu orlovskega gnezda v pomladanskem času. Orel gnezdi v skalah v pobočju pod svojimi lovišči. Razlog za tako izbiro lokacije je način lova: ko ujame plen, je težak in lahko leti le navzdol. Ko odloži plen, na termiko pobere nazaj gor. DOPPS nam žal ne more posredovati lokacij orlovskih gnezd, ker imajo težave s tatovi jajc in amaterskimi fotografi. Zato samo nasvet: če nas orel obletava v značilnem valujočem letu (gor-dol), se poberimo vsaj 500 m stran (zna s kremplji tudi raztrgat padalo).

Najbolj zaželjen dokument - uradno potrditev novega načrta upravljanja TNP s strani vlade - še čakamo.
Last edited by GregorM on Thu Jan 10, 2013 0:15, edited 1 time in total.
GregorM
sokol

PreviousNext

Return to Politika (LZS, ZPLS, FAI ...)