Paragliding Slovenia • View topic - Članarina ZPLS 2012

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Članarina ZPLS 2012

Vse o politiki raznoraznih organizacij. Pohvale, graje, priporočila...

Moderator: Iv@nl

Članarina ZPLS 2012

Postby jurijf » Fri Jan 06, 2012 8:53

Pozdravljeni!

Že od ustanovitve ZPLS ostaja članarina enaka in je 20 EUR za posameznega člana. Članarina kot ponavadi vklučuje Ikar, prost dostop do slovenskih štartov, prosto uporabo radijske frekvence 147.800 MHz in pa (še ni 100%) zavarovanje proti tretji osebi.
Predsednike društev naprošam, da članarino poberejo in nakažejo do 1.3.2012, da bomo lahko pravočasno dostavili nalepke za prost dostop do štartov.

LP

Jurij Franko
jurijf
jastreb

Re: Članarina ZPLS 2012

Postby Pristov » Fri Jan 06, 2012 17:05

Ne bomo pol nc za GRS nalepke al pa kj zravn pobiral?

Lp
Once you have experienced flight you will always walk with your eyes turned to the sky. It is where you come from and where you will return. (Leonardo Da Vinci)
Pristov
jastreb

Postby Luka Slak » Fri Jan 06, 2012 18:44

Pol je blo recen da bi blo bol ce bi se to klubsko poberal za in blo ustet v ceno klubske clanarine ampak me prou zanima kok klubov bo to naredl. #-o
What they drives is no death wish, but the avarice for life.For a full, intensive, uncompromising life.
Luka Slak
galeb

Postby igorer » Fri Jan 06, 2012 20:37

KJP Krokar za GRS postajo Škofja Loka
Fly in peace
igorer
albatros

Postby nikoko » Sat Jan 07, 2012 4:07

Dl Kragulj za GRS Tolmin.
nikoko
nikoko
sokol

Postby nikoko » Sat Jan 07, 2012 4:18

Me res ni bilo na sestanku ZPLS cena se res ni spreminjala že tolk in tolk let, prvotna cena članarine je bila 15 eur v istem letu dogovor kar je bila novost z majico ZPLS 18 eur, logično da je zaokroženo na 20. V naslednjem letu pričakujem v članarini za 20 eur všteto podporo GRS ali 12 Stranski koledar z padalsko temo. Mi ne more noben rečt ,da za te stvari ni denarja...
nikoko
nikoko
sokol

Postby BorutH » Mon Jan 09, 2012 12:16

Mene pa zanima kakšen je sploh še smisu bit član ZPLS.
Ikar - a je sploh vreden omembe.
frekvenca - ja fino, ampak, to bi lahko zakupila tudi LZS
zavarovanje proti tretji osebi - 4000€ in velja samo v Sloveniji. Znesek je smešno nizek in je moje zavarovanje pri hiši boljše kot tole
štarti - super, ampak tle bi se lahko tud klubi med seboj zmenil, da imamo slovenci štarte brezplačne. Saj ima skoraj vsak klub kakšen štart, ki ga mora urejat

A sem kaj izpustil, majčko mogoče, ..še kaj

Kam hudiča pa gre potem ves denar 700 članov * 20€ = 14.000€. Zaključne prireditve ni (vsaj ne da bi jaz vedu, pa tud če bi bila, ta ne stane 14000€, vsaj ne na nivoju, ki so bile do sedaj)

Resno sprašujem a je sploh še smisu. Član LZS si pa lahko brezplačno.

Pod zaključek, če bi se klubi dogovoril za brezplačne štarte za slovence in če bi LZS zakupila frekvenco in glede na to da kolikor je meni znano LZS sedaj špila OK(naj me kdo popravi če se motim) potem ZPLS sploh ne potrebujemo več, ali pač. Bi bil hvaležen kakšnega komentarja.

Hvala,

Borut
BorutH
fazan

Postby jerry » Mon Jan 09, 2012 12:37

Živjo!

Sem podobnega mnenja kot Borut (zgoraj) in rajši dam ta dnar za reševalce, ki jih bom veliko bolj vesel (upam da ne bo treba),
kot pa ene majčke itd. Fešte so tko boljše znotraj klubov, z ostalimi padalskimi prjatli se pa srečujemo na več ali manj
popularnih vzletiščih in pristankih po celi Sloveniji in takrat kakšnega spijemo pa je. Ideja o frekvenci mi je všeč, glede "ikarja" pa -
ne vem če je keri padalec dones še brez računalnika in tle je več al manj vse gor kar me zanima (pa še precej hitreje).
Za štarte pa ne vem - včasih je šel neki dnar od zpls-ja tud za to , v zadnjem cajtu pa slišim sam še: moramo zbrati za poseko in
pristanek (npr. pod Ambrožem - kjer največ letim). Pa tud rad pridem pomagat urejat štart in pristanek tko, da bi bilo res fajn dab blo
za Slovence zastonj - pač stvar dogovora (ali smo pa enaki kot Grega pa Zoki pa Janez in bomo vsak v svojo stran vlekli??).
Skratka tud js ne vidm neke konkretne koristi od zpls.
Free bird
Jernej G.
jerry
sokol

Postby Luka Slak » Mon Jan 09, 2012 17:46

Glede na to od kolkih padalcev sm že slišu to rečt, da v čem je sploh smisu ZPLS in da si njen član že tut sam razmišlam o tem da v prihodne nebi več biu. Sam po drugi strani mi pa dol visi. Pač dam teh 20€ da je mer in to je to. Za teh 20€ na let pa res ne mislm poslusat koga na startu da bi mogu kupt vinjeto. Ce se pa to urihta pa dam velik raj to grs. Majce ne rabm + jo dobim od kluba, ikar = kr neki + sam 4x na let in se to ni dovol clankov in se pol kr neki da not in so clanki k me zanimajo res zloooo redki (k jih ni na netu, recimo opis kksnga norga leta), zavarovanje ce je to s samo 4.000€ in sam za slo res = kr neki tko da. Za frekvenco ne vem + ze 2 leti je ne uporablam + vecina preletasev je itak na drugi. Tko da ocitno je use skp res kr neki #-o
What they drives is no death wish, but the avarice for life.For a full, intensive, uncompromising life.
Luka Slak
galeb

Postby jurijf » Mon Jan 09, 2012 18:38

Če se prav spomnim, smo ZPLS ustanovili člani zato, da bi preko ZPLS uresničevali skupne cilje, reševali skupne probleme in se tudi informirali. Sam sem v operativno delovanje ZPLS-ja vpet zadnjih 8 let. Ali ne znam ali ne zmorem drugače, ampak večina dela je s časom padla na predsednika. Sestanki UO imajo že dolgoletno tradicijo, da se jih udeležuje le peščica in so praktično neoperativni. Posledično je narejenega precej manj, kot bi bilo lahko.

Ne glede na to, pa bodimo vseeno prio kritikah vsaj malo objektivni. Lahko se klubi med seboj zmenimo, da ne bomo težili drugim Slovencem pri letenju, pri tem se pa vseeno lahko vprašate, kdo je v zadnjem letu operativno koordiniral ponovno registracijo vseh štartov? Klubi ali Damjan in Brigita?

Cela vzhodna polovica Slovenije čivka, da bi rada letela v E prostoru. Za kaj takega je potrebno spremeniti uredbo. Ali se boste z Agencijo pogovarjal vsak klub posebej (ali kar vsak posameznik, saj klubov in podobne šare pravzaprav ne potrebujemo). Kaj pa registracija štartov? Ali bi radi šli še enkrat skozi lanskoletno kalvarijo? Kaj pa če Agencija registracijo štartov prepusti nam, ali bi to prevzeli kot LZS ali kot ZPLS (glej spodaj)

LZS je morda rešitev, zato smo se tudi začeli pogajati o včlanitvi ZPLS v LZS. Ima pa LZS v okviru sedanjega statuta še večji operativni problem, ki ga Igor še kako dobro pozna in se bo s povečanjem števila klubov v LZS še povečal. V SK JPZ je zaradi statuta LZS še bistveno težje doseči sklepčnost in s tem operativnost in so edino možne dopisne seje, kje ne-odgovor pomeni strinjanje s predlaganimi sklepi. Dokler sta na LZS predsednik in sekretar kot sta danes, ni problema, če pa se situacija zamenja (v podobno, kot je že bila), mi pa na to nimamo vpliva, bo pa spet cela štala. Kaj če za predsednika ali sekretarja izvolijo/izberejo recimo upravnika iz Bovca? Vsi se še spomnimo, kako je gospodoval Jelinčič & co. Skratka, tla v LZS so lahko hitro spet spolzka. Če pa gdo misli, da bo LZS brez delovanja prostih letalcev kar sama od sebe uresničevala njihove želje, se pa žal hudo moti. Vse delo bomo ne glede na organiziranost morali opraviti sami.

Frekvenca. Jaz plačam za radijsko postajo na barki 60 EUR na leto, ker jo imam kot posameznik, za v zrak pa 20 EUR, ker je skupinska. Se mi dozdeva, da se mi splača. Je pa res, da se marsikdaj frekvenca zlorablja, ne pa pozabit, da je za oddajanje in sprejemanje na kakršni koli drugi frekvenci potrebno plačati članarino radioamaterjem, na pa ZPLS - da na bi kdo mislil, da se da (na formalnem nivoju) kar zastonj zavrtet gumb.

Nekdo je zgoraj seštel prihodke. Finance so redno javno objavljene in tudi stroški so javni. Med stroške niso evidentirani stroški, ki sva jih v zadnjih letih imela z Damjanom, ker kot prostovoljca nisva nikoli delala za denar. Če pa je dotični pripravljen delati pri porabi ali nadzoru porabe, pa je dobrodošel. Če zna za ta denar narediti več in bolje, še toliko bolj!

Zaključna prireditev. Na uradni in javni razpis se ni javil nihče, kar spada v prvi odstavek o aktivnosti članstva. No, pa še odkrito povem, da na zaključni prireditvi od 100+ prisotnih samo 3-5 mandelcev obrne glavo na oder, ko prevzema pokal kakšen od uspešnih pilotov, ostali pa glasno debatirajo in pijejo pivo, hvala lepa za tako proslavo. Ni čudno, da je praktično nemogoče dobiti organizatorja.

Ikar je edina publikacija, ki dokaj redno izhaja in pokriva tematiko prostega letenja. LZS nima nobenega glasila, saj so Krila žalostno zamrla. Ali bomo z opustitivjo ZPLS opustili tudi Ikar? Se nam to splača? Po več kot desetih letih ima Max tudi že poln kufer prosjačenja za članke. Ja, priznam, bistveno laže je 'srati po forumih' (tudi meni). Če pa komu članki niso všeč, naj se pa najprej sam poizkusi v pisanju (ah, ne, bom raje plačal 20 EUR in kritiziral press)

No ja, pa tista ZPLS, ki nič ne dela in ni vredna da jo pes po... vseeno dokaj redno organizira podaljševaljne tečaje za učitelje in tandemaše. Seveda bi jih lahko tudi posamezni klubi, kar naj, naj se dogovorijo z Agencijo. Pa se izkaže, da je na koncu to vseeno lažje z kot brez ZPLS.

GRS. Ne vem, kaj je bolje, vleči padalce in padala z dreves in skal ali s preventivo preprečevati obešanje na vsako smreko. Mi je zelo žal, da je GRS na naš račun tako obremenjena, si je pa bolje izpašati vest, kot pa v naprej plačevati reševanje. Saj ne letimo zato, da nas rešujejo (mena na srečo 0x v 35 letih :-).

Skratka, če povzamem, 20 EUR ni veliko in za ta denar opravi ZPLS tiste naloge, za katere je bila ustanovljena. Vse kar je več, je lahko samo rezultat dela članov (vseh, ne samo vodstva). Tisti, ki so ustanavljali ZPLS smo /so že očitno malce naveličani, torej če imate mladi pripombe na delovanje in bi radi poprijeli, kar veselo na delo.

LP

Jure
jurijf
jastreb

Postby papry » Mon Jan 09, 2012 19:24

tokrat se kar strinjam z Jurijem.
pa še nekdo je napisal da je članstvo v LZS zastonj.
članarina LZS 2012
Na zadnji seji IO LZS je bila določena članarina za 2012, ki ostaja enaka kot v 2011.
Cene s popustom (50% do 31.1.2012)

- klubska članarina po dejavnosti: 200 eur
- FAI športno dovoljenje: 25 eur
- izdelava članske izkaznice: 7 eur

je pa res, kot pri vsaki stvari, da se moraš tudi sam malo potrudit in kaj nardit, če hočeš kaj nazaj dobit.
in kdaj na ZPLS podregat da se kaj premakne...v dobro vsem.

mogoče bo pa kdo najdu kakga močnega sponzorja in bo sponzoriral ZPLS in bo vse zastonj pa še koga bomo zaposlil da bo vse špilal... :-({|= [-o<
papry
albatros

Postby igorer » Mon Jan 09, 2012 19:49

No, da se še jaz malo oglasim:
papry wrote:- klubska članarina po dejavnosti: 200 eur
- FAI športno dovoljenje: 25 eur
- izdelava članske izkaznice: 7 eur

Člansko izkaznico plačaš enkrat potem jo imaš, individualna članarina je zastonj. FAI nalepko vzameš samo če hočeš tekmovat. Res pa je da mora biti dotični klub član LZS.

Kar se tiče dela ZPLS. Jaz se zadnjih nekaj let ne vtikam več v njeno delo, saj imam z delom SK JPZ dovolj dela. Delo pri komisiji poteka bolj ali manj brez problemov zadnjih nekaj let, ne vem a odkar sem jaz tam a od kar ni več starega vodstva. ;) Kakor koli že stvari so neprimerno boljše kot so bile pred leti.

Mislem, da so navedbe, ki jih je navedel Borut bolj ali manj točne.

Tud Jurij ima kar v nekaj primerih prav, čeprav mu ne bi dal ravno prav v vseh pogledih. ZPLS naj bi bila tudi zveza, ki naj bi zastopala interese nas, in ne načel in idej, ki jih ima predsednik. Tu gre žal Jurij včasih predaleč in se ne pusti prepričat, ima pač svoj "narobe".

Tud kar se tiče štartov, ....hhmmmm, Jurij, nimaš ravno prav a naj ti bo.

Zaključna prireditev. Sam sem jo že delal, bolj po sili razmer takrat, pa je ne bom več. Če se gre za zaključno prireditev, bi verjetno zveza kot taka, lahko malo bolj sodelovala zraven, kot pa samo vprašala, kdo bi kaj naredu, konec koncev naj bi bila to ZAKLJUČNA PRIREDITEV ZVEZE.

jurijf wrote:Tisti, ki so ustanavljali ZPLS smo /so že očitno malce naveličani,

Saj pa če se Juriju ne da več delat, kot kaže nobenemu drugemu tudi, je mogoče samo še vprašanje časa. Lahko pa rečemo bobu bob in to je to.

Od vsega tega branja mi ostane samo nekaj uporabnega, ....kaj če se ponovi bivša LZS......Vse ostalo se da nadomestiti ali zamenjati.

Zdaj bo verjetno še Jurij kaj dopisal in ovrgel vse moje trditve in mnenja.
Fly in peace
igorer
albatros

Postby GregorM » Mon Jan 09, 2012 23:32

Mojih par pripomb:

- Ikar: osebno imam raje publikacije na internetu, kot na papirju, ker so bolj ažurne in ker lahko zanimive članke najdem z iskalnikom. Če se urednik strinja, predlagam selitev Ikarja na www.sffa.org, kjer bi lahko posamezne zanimive članki objavljal takoj, ko jih je kdo pripravljen napisat (ta zadnji del verjetno ostane enako problematičen). Pa še stroški tiska in pošiljanja odpadejo.

- nova uredba: super, da se kdo s tem ukvarja. Bi se dalo videt kakšen osnutek, preden gre na ministrstvo?

- zavarovanje odgovornosti: lepo, če se uspete kaj dogovorit z zavarovalnico. Bi pa prišla prav možnost sklenitve zavarovanja, ki bi veljalo v tujini v predpisanih zneskih. Morda podobno kot članarina planinske zveze, kjer lahko izbereš med dražjo A in cenejšo B članarino.

Gregor
GregorM
sokol

Postby igorer » Tue Jan 10, 2012 9:30

Z novo uredbo se nas za enkrat ukvarja kar nekaj. Ko bo zrela za v javnost, jo boste vsi lahko prebral. Do takrat pa nima smisla.

Zavarovanje odgovornosti pa mora biti vsaj 300.000€, pa še to je včasih za kakšno tekmo premal. Mislem, da je bilo na X-Apls 1.500.000€.
Fly in peace
igorer
albatros

Postby urban@ » Tue Jan 10, 2012 10:31

Za 300k eur bi se zavaroval za invalidnost. Proti tretji osebi pa je to bistveno preveč. Si ne predtavljam kaj realno bi moral narediti, da narediš škode za 300k eur.
urban@
sokol

Next

Return to Politika (LZS, ZPLS, FAI ...)