Uporablja se VHF (t.i. 2m) postaje, največkrat so v frek. razponu med 136-174 MHz. Tudi tu je velikokrat kolikor denarja toliko muzike, čeprav se zadnje čase med poplavo kitajskih postaj najde tudi marsikatera kvalitetna za zares majhen denar. Problem s temi postajami je edino uvoz v Slovenijo, ker gre največkrat za kopije dražjih modelov (največkrat Motorola) in tržna inšpekcija enostavno zavrne uvoz (poleg tega nimajo vse CE standarda, ki sicer niti ni nujen za radioamatersko opremo).
Če se odločiš za katerega izmed modelov Icom, Yaesu, mogoče Kenwood sigurno nimaš kaj zgrešit, le malo dražje so. Sploh Kenwood, imam občutek, pošilja zadnje čase na trg postaje, ki imajo 99% preveč funkcij za jadralnega padalca in so zato cenovno neugodne.
Na UHF področju so precej razširjene in cenovno zelo ugodne PMR postaje (najvčkrat se kupijo v paru), ki pa za področje naše frekvence ne pridejo v poštev (147.800 MHz). Tudi UHF radioamaterske postaje ne pridejo v poštev.
Še to.. dobra antena igra odločilnejšo vlogo kot pa moč postaje. 5W navedena izhodna moč je namreč največkrat pri napajanju postaje za 13V, kar pa si največkrat na bateriji (7-9V) ne moremo privoščiti.. tako, da je na koncu vse nekje tam-tam. Že z par W moči in primerno višino lahko pokrivamo veliko področje (tako, da ni nič nenavadnega če se na lep letalni dan slišijo med seboj padalci na Krvavcu, Kovku, Posočju, Kašteriju in Basanu)... kot primer.. dva oddajnika za 15cm dolgo anteno in 1W močnim oddajnikom imata večji domet kot dva oddajnika z 5W oddajne moči in 10cm veliko anteno.
Originalna antena na postaji ne izseva vse moči ampak prinaša izgube. Anetna z 0 db izgub mora biti na tem valovnem področju dolga vsaj 1/4 valovne dolžine, to se pravi 50 cm (drat navit v feder v anteni to ni).
Zelo priporočljivo branje enega največjih mojstrov konstruktorsva v radioamaterstvu (to, da gradi robo za satelite verjetno pove dovolj).
http://lea.hamradio.si/~s53m/phare/gumirepek.pdf