Paragliding Slovenia • View topic - Vremenarji opozarjajo

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Vremenarji opozarjajo

Vremenske razmere za letenje, ...

Moderators: pgmateja, Ksenijab

Vremenarji opozarjajo

Postby Iv@nl » Thu Jun 26, 2008 13:20

OPOZORILO

Možnost močnejših neviht s točo (premera 3-5 cm) in orkanskim vetrom - četrtek, 26. 06. 2008

Več oziroma vir teksta : ZEVS.si

Pa se je le uresničilo tisto, kar sm med vrsticami napisal par dni nazaj. Pogoji za jutrišnji dan so se kar precej spremenili in pred nami je precej verjetno zelo pester dan! Višinski greben nad Sredozemljem se je pomaknil malenkost bolj južno in posledično je tudi jet na njegovem severnem robu južneje kot je sprva kazalo. To pa samo pomeni, da se je strig v naši okolici povečal in ob tako nabiti atmosferi v spodnji plasti, kot je danes in bo še malce bolj navita jutri, so pogoji za neurja kot na dlani! Predvsem GFS, pa tudi ostale modele te dni zelo spodnašajo veliki konvektivni sistemi (MCS) nad srednjo EU, ki vplivajo na postavitev prizemnih "front", ki zmedejo modele; tako je na primer danes GFS kazal na velik MCS čez Poljsko, pa ga je razneslo južneje nad Češko in sedaj zvečer še nad Avstrijo, od koder poročajo o veliki škodi zaradi toče in vetrov.

Frontalna cona se jutri iznad srednje Evrope pomakne kar precej južneje, modeli jo popoldne centrirajo nekje vzdolž Dinaridov čez SLO. V srednji plasti pride do padca višin in od vzhoda je opazna manjša ohladitev, kar povzroči strmejši gradient temperatur po višini, nestabilnost atmosfere se bo izredno povečala, tudi s tem, ko bodo ohlajene srednje plasti izničile to trdovratno stabilno plast nad nami, ki nam je zaustavljala nevihte ta teden. Posledično potem tudi veter v prizemni plasti iz JZ smeri obrne na VSV smer in vzdolž Dinarske pregrade je vidna kar močna prizemna konvergenca vetra. In točno ta bo krivec za jutrišnje trigeriranje neviht, katerim bosta zadovoljiv strig (30-40 vozlov v plasti 0-6km) ter heličnost (150-200m^2/s^2) in velika nestabilnost zagotavljala pogoje za večjo organiziranost celic za neurja. Veter vzhodnih smeri v spodnji plasti pa bo zagotavljal pogoje za nekaj supercelic iz katerih največja nevarnost je lokalno velika toča (tudi tja do 5cm premera v najbolj izoliranih celicah), močni sunki vetra in seveda nalivi. Vprašanje je, če se bo veter zvečer tako postavil, da bi se nevihte združile v večji sistem (MCS). Potem bi znalo spet na širšem območju lomastit kot včeraj v Prlekiji.

Kaže, da naj bi bil kar velik del SLO na udaru jutri, osrednji in JJV del v centru, najmanj izgleda mogoče za JZ ter SV del, a tudi tam ni izključeno. Sploh SV del, če bi se iz Avstrije spet privalil kak večji sistem. Bomo videli kaj bo skupaj spravilo, karte so več kot impresivne za zdaj, končno!

Čeprav je raztur danes zagotovljen praktično po vsej kuri, je največja možnost za najhujše v sledečih pokrajinah:
Celotna Gorenjska, Kamniško Savinjske Alpe in okolica, Koroška,Pohorje,Mariborsko-ptujsko območje in predvsem vsa osrednja Slovenija.Intenzivnost in moč bo predvidoma slabela proti južni Primorski,južni Dolenjski in Beli Krajini ter spodnjemu delu Prekmurja. Skratka: target je center Slovenije.
Kdor nima garaž, naj pripravi odeje za pokrit avtomobil, kdor nima vrtov pokritih, naj to naredi v naslednjih par urah. Gasilci in CZ pa bi morali danes itak imeti visoko stopnjo pripravljenosti. Na vsak način pa ne svetujem danes obiska gora, predvsem Kamniško Savinjskih ne.

Image
Administrator portala

Sports equipment
Iv@nl
Site Admin

Postby paradolf » Mon Jul 07, 2008 14:44

Od člana našega društva ZEVS zgolj v vednost in ravnanje:

Tole izgleda precej grdo za danes, ko bo začelo lomastit... tako, kot so bili že včeraj tornadi v Benečiji (en zelo velik za EU razmere) ter ogromno toče, tudi 6-8cm premera okoli Vicenze in Verone, je navarno, da bo podobno tudi danes... s tem da tokrat bolj tudi nad SLO, saj se nam iznad Alp bliža hladna fronta... Verjetno bo precej močnih celic (multi- in supercelic) ter potem združitev v MCS enkrat zvečer ali ponoči, ko bo hladna fronta zagrabila.

Tista Udine sondaža ob 06z je več kot nora, kaj bo šele pokazala 12z, ker bodo pogoji še povečani... daaamn

Skratka, pogoji so enkratni za velik raztur, oči na peclje in fotoaparate v roke... avte v garaže. Še zmeraj je tudi kanček možnosti, da na koncu tud nategne vse skup, sam izgleda vse preveč zagotovljeno, da bi šlo tako zlahka mimo... popoldne in večer ter verjetno tudi noč bodo tako še kako pestri!! Bogsigavedi kaj bo z neba zmetalo danes...

Aja, nevarnost obstaja za zelo veliko točo (tudi prek 5cm), orkanske vetrove ter tudi kakšen tornado ni izključen, če se prav postavi... zato res učke na peclje

Image
Kdor visoko leta daleč vidi
paradolf
sokol

Postby solja » Mon Jul 07, 2008 15:27

in kako kazejo zdej sonde?

Sicer pa hvala za informacije za vse tiste ki ne razberemo prav dosti iz teh kart.

LP
P720
solja
jastreb

Postby paradolf » Mon Jul 07, 2008 16:08

Stanje ostaj približno enako oziroma je šla stvar malo navzdol. Morda še sreča.
Največ možnosti za neurja obstoja v zahodnem hribovitem svetu v pozno popoldanskem in večernem času kjer je mišljeno predvsem obnavljanje nevihtnih celic na pretežno istem sprožitvenem območju. Se pravi stacionarna konvekcija, zaradi česar je možna lokalno zelo velika količina padavin.
Drugje se lahko formirajo močnejše celice , ki pa bodo potovale pretežno v smeri vetrov.
Ob samem prehodu fronte pa lahko v večjem delu pričakujemo nalive z močnimi sunki vetra. Seveda je še naprej v igri toča pred in ob fronti.

Vsekakor jaz ne bi šel letet danes popoldan ;)

Upajmo vseeno da ne bo tako hudo kot kažejo trenutne karte in sondaže. Vreme je le vreme in ta gre včasih svojo pot.
paradolf
sokol

Postby pgtoni » Mon Jul 07, 2008 20:11

Stanje v Novi Gorici: Pravkar gre zadnja nevihta čez. Bila je tudi toča, ampak taka normalna :)

LP
Toni
pgtoni
Site Admin

Postby solja » Mon Jul 07, 2008 20:42

Evo ene dve slikce robu nevihte.
Image
Image
P720
solja
jastreb

Postby solja » Mon Jul 07, 2008 20:55

Image

ta je pa iz Idrije slikal Miha Mlakar
P720
solja
jastreb

Postby tomazcopi » Mon Jul 07, 2008 22:46

V Portorozu je bilo zelo zanimivo. Nevihta je prisla iz smeri NNW. Prvo mocno bliskanje in grmenje, nato velika kolicina dezja pomesanega z toco. Nato pa udarec vetra. Res mocnega vetra. Pozanimal sem se na zavodi in so mi povedali da je v Portorozu bil max. sunek 130km/h.
Kar nekaj jadrnic je polozilo na tla v Marini.
Zanimiv da v Portorozu.
lp
Tomaz
tomazcopi
sokol

Postby Simch » Tue Jul 08, 2008 2:39

Zanimivo, v Kobaridu čisto nič razen nekaj malega dežja... :)
If you're not doing it for fun... you're doing it for the wrong reasons!
Simch
jastreb

Postby paradolf » Tue Jul 08, 2008 7:08

tomazcopi wrote:V Portorozu je bilo zelo zanimivo. Nevihta je prisla iz smeri NNW. Prvo mocno bliskanje in grmenje, nato velika kolicina dezja pomesanega z toco. Nato pa udarec vetra. Res mocnega vetra. Pozanimal sem se na zavodi in so mi povedali da je v Portorozu bil max. sunek 130km/h.
Kar nekaj jadrnic je polozilo na tla v Marini.
Zanimiv da v Portorozu.
lp
Tomaz

V tistem koncu je potovala supercelica v smeri kot jo omenjaš. K sreči se je skreirala le ena na robu večjega MCS-ja (Mesoscale Convective System) ki je potoval čez osrednjo SLO in razen nalivov in ponekod močnejših sunkov vetra ni prinesel preveč trdih dodatkov.
Še sreča :)
paradolf
sokol

Postby paradolf » Tue Jul 08, 2008 10:18

Posledice prej omenjene supercelice ki je potovala čez SLo obalo je na Hrvaškem v okolici Reke spustila tudi manjši tornado. Posledice na spodnjem linku.
http://crometeo.net/site/index.php?modu ... NN_id=2886
paradolf
sokol

Postby Stane » Tue Jul 08, 2008 13:24

Mene so zjutraj v službo klicali, če sem ponoči golosek naredil na hribu nad hišo - v Zidanem Mostu.

Evo še fotka.
LP Stane

Image
Last edited by Stane on Tue Jul 08, 2008 21:26, edited 1 time in total.
Stane
sokol

Postby Iv@nl » Tue Jul 08, 2008 17:56

Te slike sem dobil danes po mailu iz Kopra:

Vendar je bila smer proti V-SV, tako da je sla po pricakovanju mimo.
Pogled na levi proti Trstu, pa je ze obetal zanimivosti. Za Koprom v
ozadju so ze zacele strele, nad Trst pa se usuje pac dezja:

V smeri proti Savudriji me preseneti hitro nastajajoca nevihta. Ni
trajalo 5min, pa so ze zacele strele svigat, smer je bila odlicna.
Mogoce opazite, tik ob strelah sta dva tankerja, blagor njim za tak
"close encounter"

V naslednjih 2min pa nevihta, kot bi mignil, pospesi proti meni! Samo
utripalo je, vmes pa vsake tolk mocna razelektritev v morje. Tole so
edine tri, ki sem jih uspel ujet, predno sem zbezal v svojo
"Faraday-evo kletko" (avto po domace ), ker na robu pecine ni blo
ravno varno, ko so udarjale manj kot 300m stran
Prvi udarec:

Drugic...

In se tretjic predno pograbim masinerijo in zbezim. vse skup res v
manj kot 2min, neverjetno hitro! Po tej streli se je pa se toca usula,
medtem ko sm tekel v avto:

Pogoji so bili idealni tudi za nastanek vodnih tromb oz. pijavic, kar
je lepo vidno na tejle sliki (to je bilo tocno nad Trstom). Vidi se
tanke lijake, ki se spuscajo iz oblaka:

Potem je zal zacelo dezevje, sem se kar odpravil domov.

V soboto zvecer spet obetajoce, zopet se odpravim tja dol, smer fronte
je enaka. Ze doma me preseneti nevihtica, uspem hitro poslikat:

Ko prispem v Prosek, se je predstava ze zacela nad slovensko obalo:

Tudi tale nevihta je precej hitro napredovala, tako da me je v slabi
uri ze dez zalil. Uspelo mi je pa vseeno nekaj super slik:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

LP Ivan
Administrator portala

Sports equipment
Iv@nl
Site Admin

Postby Sasa » Tue Jul 08, 2008 20:59

Uauu, prov dobre fotke... se je pa precej 'svetlikalo'.

Lp,
Saš
Sasa
kavka

Postby seba » Wed Jul 09, 2008 1:38

Dobro je sekalo.. glejte novice - http://www.scalar.si/
seba
jastreb

Next

Return to Meteorologija