Paragliding Slovenia • View topic - Vetrne elektrarne

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Vetrne elektrarne

Vremenske razmere za letenje, ...

Moderators: pgmateja, Ksenijab

Vetrne elektrarne

Postby nekdanji » Tue Feb 28, 2012 11:58

Spet sem v medijih zasledil, da nekaj sanjajo o vetrnih elektrarnah na Volovjem grebenu. Kot nekdanji padalec (15 let delovne dobe) in na tisoče pregledanih vetrovnih kart, trdim, da so vetrne elektrarne tukaj nekaj podobnega kot hidroelektrarna na Dragonji s pretokom 16 dl/uro, če malo parafraziram. Vetrne elektrarne začnejo dajati nekaj od sebe šele pri 5 m/s vetra. In seveda navzgor do kakih 20 m/s, kar je več, pa ustavi vetrnice. Ampak jaz se takega vetra (>5m/s) tukaj ne spominjam. Seveda pihlja, tudi več kot 5 m/s, samo koliko časa! Niti pred fronto tam ne piha, kot je treba, dober JZ povleče le v vzhodni Sloveniji. Kaj pa nedavna orkanska burja? Kaj bi se zgodilo? Mogoče bi bilo smiselno eno ali dve turbini postaviti zdraven oddajnika na Nanosu. O, tam pa vleče, da smo se tudi rikverc vozili.
Kaj menite? Če so moji sumi utemeljeni, bi morali padalci tako udariti po mizi, da se jih sliši po celi deželi, saj smo ptice, ki znajo misliti in govoriti, ptice pa to tematiko najbolje poznajo.
Uživajte v zraku, pomlad prihaja
Tomaž
nekdanji
fazan

Return to Meteorologija