Paragliding Slovenia • View topic - Temperaturna inverzija

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Temperaturna inverzija

Vremenske razmere za letenje, ...

Moderators: pgmateja, Ksenijab

Temperaturna inverzija

Postby JaniK » Thu Jun 15, 2006 21:20

Z višino temperatura zraka ponavadi pada, večkrat pa namerimo, da temperatura z višino narašča. Ta pojav se imenuje inverzija.

Ločimo več vrst inverzije:
Prizemna (radiacijska) inverzija, ki je posledica ohlajevanja najnižje plasti zraka zaradi hladne podlage. Ta proces se navadno javlja v jasnih nočeh v hladni polovici leta. Pri tem ima najnižjo temp. zrak tik pri tleh, takoj nad njim pa temp. z višino narašča. Te inverzije segajo v višino od nekaj deset metrov pa do nekaj sto metrov, temp. razlike na spodnji in gornji meji inverzije pa neredko dosegajo 15 stopinj C ali več.

Inverzija sesedanja (subsidenčna inverzija) je posledica sesedajočega se zraka v področju anticiklona, ki se zaradi spuščanja segreva.

Frontalna inverzija nastane na meji (frontalni površini) dveh zračnih mas, ki se močno razlikujeta v temp. V višino lahko sega do 1 km ali celo več, značilno zanjo je povečevanje specifične vlage v sami plasti inverzije. Na spodnji sliki imamo narisane vse tri primere inverzij.

PS: Stalna inverzija se vedno pojavlja v "Tropopavzi - približno nad 11.000m QNH"- Je mejna plast nad Troposfero, debela do 3 km, zelo stabilna s konstantno temperaturo med -50 in -60°C, kar zavre vse vertikalne tokove.

Za bolšo predstavo je spodaj še slika vseh treh inverzij.

Upam ,da je prispevek koristen :)
Lp,
Jani

Image
http://www.kobala.si
Attachments
Inverzije.gif
Inverzije.gif (58.41 KiB) Viewed 37235 times
JaniK
jastreb

Re: Temperaturna inverzija

Postby hribovc » Mon Feb 07, 2011 18:34

Pozdravljeni
Morda to celo ne sodi v to temo, pa me vseeno nekaj zanima. Včeraj je nad Ajdovščino letelo kar nekaj padalcev in zmajarjev, vendar se nihče ni uspel dvigniti višje od vzletišča, torej kljub toplemu dnevu ni bilo dviganja toplega zraka(termike). Zanima me kaj je bilo krivo temu in kakšni so znaki takih pojavov.
Upam, da mi bo kdo znal zazložit. :)
like a bird
hribovc
kavka

Postby Iv@nl » Mon Feb 07, 2011 21:01

hribovc wrote:Pozdravljeni
Morda to celo ne sodi v to temo, pa me vseeno nekaj zanima. Včeraj je nad Ajdovščino letelo kar nekaj padalcev in zmajarjev, vendar se nihče ni uspel dvigniti višje od vzletišča, torej kljub toplemu dnevu ni bilo dviganja toplega zraka(termike). Zanima me kaj je bilo krivo temu in kakšni so znaki takih pojavov.
Upam, da mi bo kdo znal zazložit. :)

Tisto drugo sliko glej, verjetno je bilo tisto področje kjer so puščice obrnjene nazaj navzdol ravno v višini grebena:
http://www.paragliding-slovenia.si/index.php?pid=23
Pa tudi zgoraj v prvem postu maš dobro opisano, sicer pa verjetno že veš ali pa vsaj predvidevaš da je bila inverzija. Tudi zjutraj je bilo na Kredarici 0 stopinj v dolinah pa -2 do -3 .

LP Ivan
Administrator portala

Sports equipment
Iv@nl
Site Admin

Postby hribovc » Mon Feb 07, 2011 22:16

Ja, predvideval sem, da je bila inverzija, vendar nisem bil čisto prepričan. Znaki so pa verjetno taki kot so napisani pri sliki prizemne inverzije v prvem postu: jasno nebo, šibak veter, segrevanje. Včeraj so bile razmere točno take. :)
like a bird
hribovc
kavka

Return to Meteorologija