Paragliding Slovenia • View topic - Državno prvenstvo 2020

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Državno prvenstvo 2020

Vse vroče debate na preletaških tekmovanjih. Datumi tekmovanj, doživetja, kar vam je bilo še posebej všeč in kar vas je motilo pri organizaciji. Zaželeni tudi opisi posameznih letov: ste veselo prileteli v cilj ali ste scurili?

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Državno prvenstvo 2020

Postby valhun » Wed Apr 08, 2020 10:44

Zdravo.

Zanima me, kako je letos z DP. Je bil predviden kakšen termin oziroma kakšna kandidatura?
Sedaj, ko je koronavirus z "lopato" premešal plane/koledarje, bi lahko na novo šli v planiranje-organizacijo DP.

Po moji oceni po še kar nekaj časa oteženo potovanje preko mej, zato bi bilo smiselno organizirati DP v tem času, da dobimo novega DP in seveda, da se imamo fanj.

Upam na pozitiven odziv.
LP Jože
valhun
kanja

Re: Državno prvenstvo 2020

Postby ducy » Thu Apr 09, 2020 22:03

Na državcu se je nekaj delalo ampak še ni bilo rešitve. (še v času ko se ni vedelo za virus)
Glede na to, da ni bilo nobenega konkretnega predloga sem imel idejo, da bi DP združili z kakšno od »močnejših« nacij.
Ker so imeli Nemci plan imeti svoj DP pri nas (Posočje), sem kontaktiral njihovega glavnega organizatorja in ga povprašal po ideji.
On je bil nad idejo navdušen in se je z predlogom strinjal. Seveda ob privolitvi našega lokalnega organizatorja.
O tem sem obvestil predsednika sekcije za JP, da se zadeva spelje naprej, itd…

Glede na trenutno situacijo pa menim, da je celotna zadeva malce zamrla.
Upam, da se zadeve umirijo in da še letos odpeljemo kakšno dobro tekmo :)

Lep pozdrav.
Dušan O.
exploring the 3rd dimension
ducy
jastreb

Postby škrat » Fri Apr 10, 2020 6:44

valhun wrote:Zdravo.
Zanima me, kako je letos z DP. Je bil predviden kakšen termin oziroma kakšna kandidatura?

ducy wrote:Glede na to, da ni bilo nobenega konkretnega predloga sem imel idejo, da bi DP združili z kakšno od »močnejših« nacij.

Zelo konkreteten predlog in kandidaturo je oddal Metulj. Predlog je bil zavrnjen. Za ostale ne vem in niti ne vem, če je bila kasneje še kakšna kandidatura.
Se pa strinjam nekak z obema, da trenutno situacijo bolj kot za stagniranje vidim kot odlično priložnost za pogovor s potencialnimi organizatorji.

Govori se, da bo naslednje leto. Ko PWC superfinale. : :badgrin: :badgrin:
škrat
sokol

Postby Silver surfer » Sun Sep 13, 2020 18:57

Zgolj kot opomnik za prihodnost.
Upam, da smo se iz zadnjega predčasnega zaključka DP kaj naučili.
Morda zgolj to, da se tekmovanja ne prekinja, če kaže da, morda ne bo več dobrih dni. Če je vsaj minimalna možnost, ali vsaj eden od vremenskih modelov daje upanje na izvedbo uspešnih tekmovalnih dni, naj se lovi dan za dnem.
Posebej ne vreči puške v koruzo 2-3 dni vnaprej.
Še enkrat, naj bo to zgolj lekcija, iz katere se bomo kaj naučili.
Veter danes dan po prekinitvi DP:
Image
Silver surfer
kanja

Postby valhun » Mon Sep 14, 2020 13:51

Danes še en boleč dan :^o [-X
Jože
valhun
kanja

Postby ducy » Mon Sep 14, 2020 14:39

Nekdo mi pred nekaj časa dejal, da tukaj nagovarjam gluhe in slepe… tako da … Stojan… očitno bo treba »opombe« naslovit drugam. ;)
Kakorkoli, se pa strinjam z tvojo objavo.

Tudi meni je bilo precej čudno, da se je tekmovanje zaključilo tako radikalno oz. toliko prej.
Konec-koncev, vemo kakšne so vremenske napovedi zadnje čase. Zelo nepredvidljive, oz. je nepredvidljivo vreme.
Torej, da se je tekmovanje zaključilo na tak način in to še DRŽAVNO kjer bi potrebovali vsaj 2 tekmi, je kar malo čudno.
Sam se za takšno potezo v danem trenutku definitivno ne bi odločil, pa čeprav je vremenska napoved izgledala precej slaba. Je kar nekaj argumentov zakaj bi bilo potrebno vztrajat.
Za takšno odločitev, oz. namero niti nisem vedel, oz. da da bi se razmišljalo o njej. Sicer nisem bil ne task committee ali safety, pa vseeno. Včasih se je bolje malce širše pozanimat in ustvarit sliko.

Sam nikakor nimam namena grajat organizatorja! (…dvomim da je bila to samo njegova odločitev…). Upravičeno pa lahko imamo cmok v grlu.
Vsekakor bi se bilo v takšnih trenutkih smiselno posvetovat s piloti, pa magari vsemi sodelujočimi in se odločiti na podlagi večine, če ne druga.
Vem, zdaj se bo reklo "po vojni so vsi heroji". Vendar, če bi se vztrajalo do konca in tudi če ne bi bilo nobene tekme več, ne bi bilo možnosti za očitke. Konec-koncev, se gre za profesionalen dogodek - uradno tekmo katero tekmovalci plačajo oz. si uredijo vse potrebno, da lahko na njej sodelujejo! In ne nek vaški piknik!

Kot je rekel Stojc, upam da smo se kaj naučil!! Več kot to sedaj ne moremo iztržiti od tega! (čeprav se mi zdi, da se zadnje čase bolj slabo učimo na lastnih napakah… pa ne samo »vremenskih/organizacijskih«. Tudi o scoringu-TBS bi se dalo debatirat. :? )
ducy
jastreb

Postby SkyHigh » Thu Sep 17, 2020 9:50

Kritike so dobrodošle. Predlogi za naprej se toliko bolj. Vedno sem zato, da se kaj naučimo.

Iz zapisov Stojana in Oroža (Molek ne daje predlogov ali indicev) lahko povzamem (prosim popravite me, če se motim):

1. Tekmo se kensla dan po dnem
2. Kadar je organizator v dilemi, naj organizira glasovanje med vsemi tekmovalci in odloči v prid večini.

ducy wrote:Je kar nekaj argumentov zakaj bi bilo potrebno vztrajat.

Dušan, poleg nesigurnih napovedi in reševanje DP je še kak argument?

Glede TBS pa prosim, debatirajmo. Stvar je v razvoju in se enkrat, kritike in predlogi so dobrodošli.

Iz moje strani sem dobil potrditev da trenutna implementacija sprintov ni ok, in potrebujemo manjše ter fiksne bonuse, ki štejejo samo v generalno razvrstitev in ne v dnevno. Upam, da bo v naslednji verziji to spremenjeno, do takrat sam ne bi uporablju sprintov. Druga stvar, ki sem jo videl, je da niti enemu ni blo treba razlagat kako TBS deluje, kar govori v prid enostavnosti in dojemljivosti sistema. Overall, iz Metuljmanie in DP, sem mnenja da je vredno razvijati TBS naprej in predstavlja dobro alternativo trenutnemu GAPu.

LP, Tilen
SkyHigh
jastreb

Postby ducy » Fri Sep 18, 2020 9:04

Kot rečeno.
1. Odpovedat, bi se smel le dan za dnem.
2. Za potrditev odpovedi, bi moralo biti vključenih več pilotov. (če se ne motim sedaj ni bilo mnenja vseh – safety…)
3. V primeru izjeme oz. večdnevne/popolne odpovedi, mora biti glas večine.
4. Vpeljati pravilo o vračanju (dela) štartnine za skenclan dan v kolikor je to že v HQju.

TBS.
Tilen, vem da na polno favoriziraš TBS, vendar sam vidim kar nekaj problemov.
Nič osebnega ampak samo komentar in razmišljanje.
Kot prvo, ta sistem že implementirate in promovirate nekaj let in VEDNO se reče da je/bo bolj razumljiv in pač nasploh boljši. Pa temu NIKOLI ni bilo tako. To že pove nekaj, a ne?
In kot sem vedno dejal, zakaj moramo biti poskusni zajčki na URADNIH tekmah. Sploh pa na državcu?! S tem se ne strinjam.
Vedno ste zagovarjali "razumljivost" sistema, ki pa to še vedno ni.
In ne si jemat to, ker noben ni kaj povpraševal o TBS točkovanju, da je večini razumljiv.
Povem ti da ni tako. In velika večina (se) je spraševala o določenih zadevah, v največji meri glede sprintov! To je dejstvo.

Glede samega točkovanja, omenjate razumljivost, pozabljate pa na enakopravnost pogojev med tekmovalci oz. izenačevanje ali kako pač naj se izrazim.
TBS vleče vzporednice iz kolesarstva. Vendar ta dva športa ne moremo "enačit/primerjat"!
Kolesarji imajo (VSI) "enake" pogoje - cesta/trasa, pogoji na cesti so praktično enaki za vse, v vsakem trenutku (pustimo detajle).
Pri padalstvu je vse DALEČ od tega in točkovanje "mora" to čim bolj izenačevat, da imajo vsi tekmovalci kar se da podobne pogoje, oz. da se večje anomalije kompenzirajo s točkovanjem. Tako se dejansko vidi kvaliteta pilota, itd... in ne sreča v danih trenutkih. Nekako v grobem povedano.
Če dam en primer, zakaj se to "mora" upoštevat oz. zakaj je to smiselno.
Poglejmo si smučarske skoke! Kako so se točkovali v preteklosti in kako danes? Lahko bi rekli da imajo nek GAP. Poleg gole dolžine (samo katera se je včasih upoštevala) se danes upošteva še dosti drugih faktorjev. (veter, višina, slog v zraku, doskok, itd…)
Imamo še druge športe, it..
Point je, da "mora" imeti vsak šport sebi prilagojeno točkovanje.
Sprinti pri TBSju, pa so nasploh zgrešena pot. ČE bi že bili, bi LAHKO bili v nekaj sekundah... cca.. 10-15...
Že sedaj "moja stara mama" ni razumela rezultatov TBSja, je bil komentar kar nekaj pilotov na tekmi.
Imeti sprint pointe in jih upoštevati samo v nekih generalnih rezultatih... a je/bi bilo to zopet razumljivo? Zmagovalec dneva/dnevov na koncu ne bi bil overall zmagovalec??? Hmm… a bo stara mama razumela kako vsakodnevni zmagovalec ni overall zmagovalec??
Poleg tega je pri TBSju še kar precej negativnih učinkov pilota ko leti zadnji in nekoga ki je scuril, itd, itd... kjer se lahko manipulira z rezultati, itd...
TBS je do sedaj deloval zelo slabo v primeru nedoseženega cilja. Kjer so bile mnogo prevelike (časovne) razlike za dane razlike v razdaljah.

Menim, da TBS ni prihodnost in bomo/boste s časom "širili" formulo, ki bo nenazadnje nek GAP. Na koncu se vprašam. V čem je razlika/izboljšava obstoječemu GAPu?? A ne bi bilo bolje obstoječi GAP dodelati samo v nekih detajlih??
Kar se tiče leading pointov je GAP ABSOLUTNO bolj "pravičen" do pilotov ki vlečejo tekmo in jih s tem nagrajuje.
V "vašem" TBSju je precej manj nagrade dejansko hitrim pilotom in omogoča še več "šlepanja" in "šleparske taktike", če se lahko tako izrazim. (v prednosti pa bodo lahko piloti z hitrejšimi padali). Poleg tega je tudi "nepravičen" do nekoga ki je lahko dolgo časa vodil, vendar se je tik pred »sprint pointom« moral ustavit ali pač popravit višino, zaradi slabše linije, itd... kar so lahko za njim videli in ga v sprint point prehiteli). Tako je za vso garaško delo in vodenje (do točke) bil "kaznovan". (točno to se je zgodilo v praksi na »DPju)
GAP tega ne počne in za celotno pozicijo samega vodenja nagrajuje.
Res da so v zadnjih parih letih leading točke povečevali (experimentirali) kar je vodilo v pre-velike, nelogične razlike.
Vendar se v zadnjem letu – dveh to zopet normalizira.
Če potegnem črto, TBS ni bil v nobenem primeru razumljivejši / boljši oda GAPa.

Če pa nočemo dodatnih »nagrad« za nekoga ko vleče grupo, se lahko se uporablja GAP brez leadingov in bo vsem vse razumljivo. Prvi v cilju bo prvi. Stara mama bo razumela.
GAP, bi se lahko dodatno optimiral samo v primeru slabega dne, curaže, itd... Poleg tega bi lahko leading pointi, v primeru uporabe, predstavljali manjši delež... recimo.. 50 točk max.. (oz. 5%) S tem bi piloti bili nagrajeni, ne bi pa to predstavljalo drastičnih anomalij in nerazumevanj v rezultatih.

Če se že dela nov sistem točkovanja, potem naj se naredi boljšega, razumljivejšega in nenazadnje tudi bolj »točkovno enakovrednega« za vse tekmovalce, kjer se čim bolj eliminira faktorje na katere sami tekmovalci ne morejo vplivat. (slab dan, curaža, itd…)
Predvsem pa - najpomembneje, naj se testira na »neuradnih tekmah«, oz. za to prirejenih »testnih« tekmah! Lahko se vzporedno testira na uradnih tekmah z vzporednimi rezultati. Logično je, da rezultati ne bodo isti. Tega se ne pričakuje. Med piloti pa se ve, kako uspešen ali neuspešen je bil sistem.

LP
Dušan O.
ducy
jastreb

Return to Preleti (Cross Country)