Paragliding Slovenia • View topic - Vprašanje glede izbire velikosti padala

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Vprašanje glede izbire velikosti padala

Vas zanima letenje z jadralnim padalom ali zmajem? Tukaj lahko dobite odgovore na svoja vprašanja.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Vprašanje glede izbire velikosti padala

Postby caveboarder » Wed Jan 26, 2011 23:17

Zdravo.

Zadeva je taka, da kupujem padalo, pa me mal bega izbira velikosti.

Recimo, da imam komplet težo 95kg, padalo pa imam na izbiro model 75-95kg ali 90-110kg.

Katerega bi vi izbrali in predvsem zakaj? Ker kolikor razumem bi večji bil bolj nestabilen in bolj bi me klofalo ali kaj vem kaj, ampak glede na to, da bi s svojo težo bil znotraj tistega za kar je narejen, to sploh nebi smelo biti problematično. Ali se motim?

Lep pozdrav
Last edited by caveboarder on Wed Mar 02, 2016 14:00, edited 1 time in total.
caveboarder
fazan

Re: Vprašanje glede izbire velikosti padala

Postby wallace » Thu Jan 27, 2011 8:57

Pozdrav!

Ponavadi je tako, da si na večji obremenitvi bolj stabilen, bolje planiraš v veter, bolj agresiven handling,...To je vse super, sploh za preletaše in za prelete je pomembno vse zgoraj našteto. Z manjšo obremenitvijo boš lažje pobiral v šibkih razmerah, načeloma te lahko še prej klofne kot na večji obremenitvi vendar je vse skupaj veliko manj agresivno. Torej odločiti se moraš glede na svoje sposobnosti in h kateri veji letenja spadaš (preletaš, pikaš, rekreativec...) Osebno bi, če bi bil preletaš, izbral 75-95kg drugače pa 90-110. Moje mnenje...

l.p.
wallace
fazan

Postby Thomy » Thu Jan 27, 2011 9:27

Moje mnenje pa je, da če ti tvoje trenutno znanje veleva, da to sprašuješ po forumu, je bolj primerna velikost 90-110 (in mogoče 5 kg balasta zraven).
Tom Pavlič
DJP Kovk Ajdovščina
Thomy
jastreb

Postby jerry » Thu Jan 27, 2011 9:45

Sam vozim padalo 1-2, ki ima zgornjo težo po karakteristikah 105kg, ampak sem vsaj 5kg čeznjo.
Zadeva se obnese čist krasno in mislim, da kilaže ki so napisane v prospektih (ali teh. podatkih) ne veljajo
za "svete" oziroma so vkalkuliral še mal rezerve (konec koncev ima nova izdaja istega padala zgornjo
obremenitev 110kg, pa so spremenili samo barvni dizajn).
Osebno menim, da je bolje bit na zgornji meji - jeseni in pozimi se to sicer res malo pozna, če
so pogoji zelo šibki, spomladi boš pa vesel, da si na zgornji (ko bo živahno in bo padalo ziher bolj stabilno).
Pa veliko užitkov!
Free bird
Jernej G.
jerry
sokol

Postby MistyDule » Thu Jan 27, 2011 11:45

:-)
vse zavisi od proizvajalca.
nekatera padala je boljše da jih letiš 5kg pod zgornjo mejo, nekatera 5 kg nad zgornjo mejo, nekatera v sredini ,...
in tako kot je že bilo rečeno odvisno je kakšen pilot si in kaj si želiš.
Lp dusan
go hard and land soft
gsm: 031304543
MistyDule
albatros

Postby igorer » Thu Jan 27, 2011 11:59

če kupuješ 1-2, pol niti ni tako važno. Dvomim, da boš občutil razliko.

Sicer pa, kaj vse si upošteval da si prišel na 95 kg. (Sebe, obleke, inštrumente, sedež, padalo, rezerva, ......,ego)

Pri 1-2 padalih ni velike razlike med spodnjo in zgornjo, razen, da malo bolje planiraš v veter. (pri 1-2 zanemarljivo, pri 2-3 se pa že pozna). Varnost je enaka, oz. tako majhna razlika, je brez veze. Če pa res vzameš še 5kg balasta in pa mogoče še fotoaparat, boš pa po mojo oceni na idealni polovici obremenitve pri večjem padalu.
Fly in peace
igorer
albatros

Return to Pogosta vprašanja (FAQ)