Paragliding Slovenia • View topic - Kajter bi rad bil padalec

Poglej nove vpise na foumu za zadnji dan ali zadnjih 7 dni.

Kajter bi rad bil padalec

Vas zanima letenje z jadralnim padalom ali zmajem? Tukaj lahko dobite odgovore na svoja vprašanja.

Moderators: pgtoni, Iv@nl

Kajter bi rad bil padalec

Postby Gabba » Fri Jan 11, 2008 12:56

Zdravo,

Med brskanjem po netu sem našel tale forum, pa bom kar tukaj postavil par vprašanj glede začetka ukvarjanja s tem športom.

Sam se ukvarjam s kitesurfanjem, ki ga po načinu učenja na začetku in samo tehniko kontrole nad padalom pogosto primerjajo z jadralnim padalstvom.

Ker so pogoji za kite pri nas bolj švoh iščem nek nov šport za čez vikende in padalstvo mi je že od nekdaj všeč.

Zdej pa par vprašanj:
- Ali je Slovenija uredu dežela za ukvarjanje s tem športom (tereni, vreme,...)
- Koliko opreme rabiš za eno normalno ukvarjanje s tem športom, je eno padalo dovolj?
- Katero šolo v Ljubljani bi mi priporočili za začetek, koliko časa trajajo posamezni tečaji?
- Ali je znanje upravljanja kajta kako pomaga pri padalstvu ali je to popolnoma drug svet?
- Katere so največje nevarnosti, ki prežijo na padalce?
- Kako je z vetrom, je prijatelj ali sovražnik padalcev? Sam recimo rabim cca 15kts za dobro kajtanje, kako pa je s tem pri padalstvu...

No sej bi še kej vprašal, pa se ne spomnem zdaj... :)

lp
Gabba
fazan

Postby Simch » Fri Jan 11, 2008 14:05

No ti bom kr jst prvi odgovoru...

1. Slovenija je vsaj evropsko, če ne svetovno gledano med najboljšimi lokacijami za jadralno padalstvo!

2. Glede opreme je tko, ponavadi imajo vsi 1 komplet opreme, torej eno padalo, sedež z rezervo, inštrument, čelado... razlika je če se nato odločiš še npr. za akro letenje, kjer je potem tudi oprema malo drugačna, ampak prva leta ti bo prav gotovo služil en komplet opreme!

3. Glede šole ti bo priporočil kak drug iz tistega konca...

4. Zanimivo vprašanje, pri tem bi ti najlažje mnenje podala brata Valič, ki tudi kajtata. Sam sem se pogovarjal z Jernejom Privškom k ga glih poznam, in sa imelo isto debato. Želel sem si probt kitesurfing in on ima šolo za to. Baje da padalci dosti hitro začnejo razumeti kejtanje, tako da pomojem bi tudi v obratni smeri zagotovo kejtanje kaj pripomoglo, predvsem k občutku.....sta pa to še vedno 2 precej različna športa...

5. Tu so predvsem razna zapiranja v zraku zaradi turbulence in pilotovih napak, ki lahko priedejo v zraku do večjih komplikacij....predlagam ti da si pogledas kak dober dvd na temo jadralno padalstvo kjer je vse lepo predstavljeno....

6. Bolj sovražnik kot ne, le ko gre za večje prelete si je treba zaradi večje hitrosti pomagati z vetrom v hrbet (postavljanje WR v Afriki itd...) Načeloma pa manj kot ga je bolje je, limit pri padaltvu je nekje okrog 8m/s pri štartu, od te meje naprej je štart bolj ali manj nemogoč.....saj je treba upoštevati da imajo jadralna padala trim hitrost (njihovo lastno hitrost) okrog 10-11m/s...

No to bi blo na hitro, če te še kaj zanima pa napiši....

LP Simch
If you're not doing it for fun... you're doing it for the wrong reasons!
Simch
jastreb

Postby pgtoni » Fri Jan 11, 2008 15:15

Simch,

Dobro si odgovoril. Le na eno vprašanje bi dodal mojih 2c:

Nevarnosti. Tle mislim da tako imenovana stranska zapiranja sami po sebi niso nevarnost. Nevarnost je zemlja, ki se ti takrat hitro približuje. Torej, če imaš zadosti višine, je stransko zapiranje zelo normalen pojav.

Bi pa jaz rekel, da je čas največja nevarnost pri jadralnemu padalstvu. Rabiš kar nekaj časa za treninge in letenje, in če si ga ne vzameš lahko ta šport rata precej nevaren.

just my 2c

LP
Toni
pgtoni
Site Admin

Postby igorer » Sat Jan 12, 2008 16:34

Kar se tiče šole.

Simeon Klokočovnik, mislim, da dela v Ljubljani in je sigurno eden boljših pri nas. Je jih pa kar nekaj.

Sicer pa, šport je varen, kolikor sam hočeš. Padala se v grobem razvrščajo v tri kategorije od katerih je DHV1 najbolj varna pa tja do DHV3 in naprej tekmovalna in proto padala. Vmes imaš še en kupa verzij. Če si dober oz. imaš občutek zazrak, bolj sigurno DHV 1 preskočil, razen na šolanju in si kupil kar DHV 1-2 padalo z ustrezno opremo. Ne prehitej po nepotrebnem.
igorer
albatros

Postby tomazcopi » Sat Jan 12, 2008 17:08

Jaz pa kot jadralec bi rad bil jadralni padalec. No sam sicer ze letim tretje leto. In moram reci da sem zadevo kar hitro pogruntal. Se vedno sem dalec od tapravga in se vedno se pocutim tecajnika ceprav.... In zdaj bi bil pa tudi ze pocasi cas da naredim izpit pa ceprav imam kar kriticno mnenje okoli tega kako se te zadeve opravljajo. Mislim, do samega pristopa.
Pa lp
Tomaz iz danes vetrovnega glih prav kajtarskega Portoroza
tomazcopi
sokol

Postby dakine » Sun Jan 13, 2008 12:00

Ojla.
Kot je že predhodnik pred mano omenil Simeona, menim da je verjetno on prav tisti ki ti bo dal zagona in spodbude na zacetku. Clovek ima zelo veliko energije in ukvarja se prav z vsakim posebej in si najde čas in voljo.Ma zilco za to. Nato v nadaljevalnega pa k Sandiju Marinčiču- KIMFLY in zagotovo bo to ena boljših odločitev...Ce se ne motm bo Simeon zacel solo po 20.januarju, tko da najbol da ga pokličeš.caw
dakine
kavka

Postby Gabba » Tue Feb 12, 2008 16:47

Ja, definitivno bom začel, ker mi je žena za moj 30ti RD zrihtala tečaj pri Simeonu, no moram se še zmenit za termin, pol pa gasa!
Gabba
fazan

Return to Pogosta vprašanja (FAQ)